Historie let 1974-2004…
Někdy v roce 1972 se v Jihlavě dala dohromady parta nadšenců, kteří propadli prapodivnému koníčku jménem plastikové modelářství. Zpočátku byly objektem jejich zájmu především modely letadel, které se získávaly všelijak. K sehnání byly především stavebnice VEB Plasticart ( 1:100 ) z NDR, ti šťastnější si mohli v Tuzexu nebo v Pragoimpu pořídit dvaasedmdesátiny AIRFIX nebo FROG. Jihlavští si vypomáhali výměnou modelů s modeláři z Polska i z NSR. Také byla k mání série stavebnic od MATCHBOXu ( 1:72 ) a barvy Humbrol, v ceně celých 5,- Kčs za plechovku. Stavebnice domácího výrobce, Kovozávodů Prostějov, se na trhu objevily o něco později.
Jihlavští modeláři se z počátku scházeli v tehdejším DPM ( Domě pionýrů a mládeže ), kde jejich činnost také spočívala ve vedení modelářského kroužku dětí a pořádání výstav modelů, byť s problémy. Jejich aktivity posléze vyvrcholily oficiálním založením Klubu plastikových modelářů Jihlava v roce 1974. O dva roky později byl založen odbor plastikového modelářství ve SVAZARMu.
Z předchozích řádků je zřejmé, že klub v počátcích hodně vařil z vody a jeho materiální i finanční možnosti byly omezené. Poskytované prostory i prostor v DPM nebyly zadarmo a tak nezbývalo, než si vše poctivě odpracovat při různých brigádách, mj. na pionýrském táboře v Sázavě.
Jména jihlavských modelářů se také postupně začala objevovat na výsledkových listinách soutěží po celé republice, a to nejen jako soutěžící, ale i jako rozhodčí. Po roce 1980 už plastikové modelářství u nás takříkajíc vstalo z popela a na různých burzách, především v Praze, se dalo pořídit prakticky všechno. Pochopitelně při tehdejších příjmech za nemalé částky. Nutno podotknout, a znají to hlavně modeláři fyzicky starší, časem zrak slábne i ruka znejistí a někteří modeláři začnou začnou postupně přecházet od modelů letadel k bojové technice, dioramatům, figurkám, případně se omezí na pouhé sympatizování s bývalým koníčkem. K tomu došlo i v Jihlavě, mnohdy k prospěchu věci.
Bohužel v roce 1984 KPM Jihlava zasáhlo předčasné úmrtí jednoho ze zakládajících členů klubu, dnes již téměř legendárního Gerharda Bratrschovského. Čas ale neúprosně běžel dál a posléze v roce 1989 i oponou trhnul. Po obměně společenského zřízení došlo i k částečné obměně členské základny, k rozšíření jeho možností i aktivit.
Za 30 let existence měl KPM Jihlava zatím 55 členů, včetně jedné ženy. Ze zakládajících členů klubu je dnes členem pouze jediný. V předsednictví se postupně vystřídali pánové: Petr Klicman, Gerhard Bratrschovský, Karel Půlpán, Dr. Jiří Vlach, Ladislav Holub, Pavel Slavík, Jan Malášek a Leoš Licha.
Dnes v roce 2004, je na soupisce klubu 21 jmen modelářů nejen z Jihlavy, které spojuje společný zájem o historii a modelářství. Rozsah našich činností je poměrně pestrý: výroba předloh a modelářských pomůcek, ilustrátorství, sbírání leteckých odznaků, letecká archeologie. Jeden z nás vede modelářský kroužek dětí při místním Domě dětí a mládeže, kde také 2x ročně pořádáme „komorní“ bodovací soutěž. Nejsme však uzavřeni pouze ve virtuálním světě dioráma, figurek, modelů bojové i civilní techniky, letadel a vrtulníků; to vše nás zajímá především in natura.
Závěrem nezbývá, než popřát našemu klubu, který je škarohlídy nazýván Spolek stacionárních slepovánkářů, ještě mnoho let činnosti a jeho členům hodně radosti z naší společné záliby.
Atmosféru různých leteckých dnů a AIR-Show, kterých se v hojném počtu účastníme, dokládá obrázek z CIAFu v Hradci Králové (29.-30.6. 1996), v akci jsou zde naši tehdejší prodejci Honza Malášek a Jirka Knitl.
Zde je Pro změnu v akci Eddie „Crash“ Todt a jeho puntíkovaný Jet Provost, tentokrát na Memorial Air Show v Roudnici nad Labem 27. až 29. června 1997.
1. a 2.5. 1998 jsme se zůčastnili KIT SHOW v Prostějově. Při zpáteční cestě nemohlo uniknout naší pozornosti a návštěvě Letecké muzeum ve Vyškově.
Občas také postavíme nějaké plastikové modely…
Specialistou na vrtulníky v měřitku 1:72 je ing. Jaroš z Olešné u Pelhřimova. Na následujících snímcích jsou modely strojů DJINN a HC-2 z jeho pestré sbírky.
Stavbou modelů letadel a vrtulníků z oblasti Středního východu v měřítku 1:48 se zabývá Milan Voráček z Třeště. Následují jeho modely Su-25K Iráckého letectva a F-15 „Eagle“ Izraelského letectva.
Jedním z reprezentantů našeho spolku, kteří se zabývají Luftwaffe, je i Lukáš Březina z Jihlavy. Zde je jeho zatím poslední výtvor, model letounu Hs 129B-1/R2.
Nepočetné prvoválečníky zastupuje Vláďa Drápela z Jihlavy. Na obrázku můžeme spatřit jeho Albatros D.V s nímž byl sestřelen (a přežil, protože mu to politicky myslelo 🙂 Manfred Freiherr von Richthofen dne 6. července 1917.
Text a foto: kolektiv autorů KPM Jihlava.