Pokud se chystáte na prázdniny někam do okolí Náchoda, máte možnost i na dovolené zůstat u svého koníčku.
Nesmíš spustit z očí silnici.
Prst na spoušti hlídá hranici
…
Zbraně chladí v rukou víc než led,
potom přišel rozkaz nestřílet…
Daniel Landa-1938
Na úvod jsem si dovolil použít citát z jedné písničky. Navozuje totiž výstižně atmosféru okupace Československa a pocity vojáků, kteří byli připraveni svou zemi bránit. Mnoho z nich se odmítlo vzdát a přesto, že nejprve uposlechli rozkazu, odešli později bojovat za Československo do zahraničí, nebo vstoupili do domácího odboje.
V době rostoucí hrozby útoku na Československo především ze strany Hitlerova Německa padlo rozhodnutí opevnit naše hranice proti pozemní invazi. Proto se koncem 30. let rozběhlo usilovné budování linie obranných pevnůstek různých velikostí a typů, které měly případný útok zastavit. Krom malých pevnůstek(nedávno se jim věnoval rozsáhle časopis Modelář…) byly součástí systému i rozsáhlejší komplexy. Jeden z nich byl vybudován na polské hranici nad Náchodem.
Pevnost sestávala z hlavního dělového srubu Zelený, který byl systémem podzemních chodeb napojen na předsunuté bunkry. Plánovaná podzemní železnice měla usnadnit spojení s periferními posty, zároveň měla zásobovat opevnění z týlového nádraží. Vzhledem k historickým okolnostem nebyla nikdy dobudována ani vyzbrojena. Přesto se podařilo dokončit velkou část systému chodeb a samozřejmě zabetonování objektů. Toho využil Wehrmacht, který na bunkrech zkoušel své střely, nutno říci že s nevalným úspěchem . Po válce byl objekt nadále udržován alespoň v jakémsi zakonverzován stavu, byl využit i filmaři, kteří vybavili jednu střílnu maketou houfnice. Nyní je pevnost přístupná veřejnosti.
Prohlídka s turistickým výkladem začíná v přistavené budově, kde je expozice dobových relikvií, především ale jakési miniarmády zhotovené jedním z nadšenců. Ten vytvořil průřez předválečnou československou armádou, sestávající snad z tisíce modelů a postaviček. Po krátkém úvodu se prohlídka přesune přes diamantový příkop do samotného srubu, ze kterého návštěvníci projdou podzemní komunikací do srubu Můstek. Na něm může navštěvník na vlastní oči ověřit odolnost použitého betonu, neboť právě zde zkoušky střeliva probíhaly.
Jak se k pevnosti dostanete? Pevnost najdete několik kilometrů nad Náchodem. Budete-li projíždět hlavním tahem směrem k hraničnímu přechodu, odbočíte na prvním kruhovém objezdu vpravo, směrem k Náchodské všeobecné nemocnici. Pak už stačí jet stále do kopce, cestou vás občas navedou ukazatele. Po projetí obcí Dobrošov následuje záchytné parkoviště, ze kterého je třeba ujít asi 250m k hlavnímu dělostřeleckému srubu. Ten je směrem k silnici maskovaný valem zeminy a porostem trávy. Přibližně v polovině cesty minete rozvalinu jednoho z předsunutých bunkrů.
Výlet na Dobrošov může být zajímavým zpestřením dovolené v Pokrkonoší a jistě bude přitažlivý i pro vaše ratolesti. Kdo trpí klaustrofobií, ten ať se raději prohlídce vyhne. Pokud vás láká dioráma předválečného opevnění o trochu větší rozloze, získáte zde zajímavé podklady. Já osobně jsem musel jetě téhož dne odpoledne uplácat svému dvouletému synovi Dobrošov alespoň na pískovišti.