Správný model by měl mít průhledné polohovky
Následující návod bude pro někoho nošením dříví do lesa, snad se ale nejsou i jedinci, kterým postup pomůže vylepšit modely. Polohová světla zapuštěná do koncových oblouků křídel lze znázornit různými způsoby. Nejjednodušší je prostě místo polohovky vybarvit patřičnou barvou. Mnohem efektnější ale bude křídlo, u kterého bude polohovka skutečně průhledná. Následující metoda je rychlá a jednoduchá, zvládne ji i začátečník.
Krok jedna:
V místě, kde bude polohovka vybrousíme pilníkem do křídla její lože. Většinou bývá pravoúhlé, některá světla ale mají i obloukovité dno. Pak si odřízneme z rámečku na kabinky patřičně velký kus plastu a vybrousíme jeho strany tak, aby zapadl do lože v křídle. Tam jej zalepíme, nejlépe vteřinovým lepidlem.
Krok dvě:
Po zaschnutí spoje, tj, za několik minut, uchopíme znovu plochý pilník, může být i hrubší, a nahrubo zabrousíme průhledný plast do kontury oblouku křídla.
Krok tři:
Celek zatmelíme a necháme vyschnout. Po zaschnutí tmelu dobrousíme jemným smirkovým papírem koncový oblouk křídla do původního hladkého tvaru. Technologie byla znázorněna na křídle JAKa-3, 1:48, Eduard.
Krok čtyři:
Při barvení křídla průhlednou plochu jednoduše vymaskujeme, po odkrytí opatrně natřeme buď průhledným lakem, nebo transparentním barevným lakem příslušného odstínu. Je možno použít od začátku polohovky z barevného plastu od CMK. Výsledek-viz. obrázek křídla AVIA S-199, 1:48, Hobbycraft.
Postup je snadno použitelný i v menším měřítku-obrázek polohovky na Avii S-92, 1:72, konverze z modelu Revell.