Singapurský tygr.
3805. a poslední postavený Northrop F-5 byl v roce 1989 dodán Singapurskému vojenskému letectvu(Republic of Sinagapore Air Force-RSAF). Ef-pětky byly do Singapuru dodáványod roku 1976 ve verzích E/F, sedm kusů bylo dvoumístných. 8 kusů verze E bylo později přestavěno na fotoprůzkumnou verzi RF-5E. Stroje z pozdějších dodávek se na první pohled liší prodlouženým hřbětním kýlem a ploutvovitou anténou VHF za kabinou. Jeden z těchto strojů se stal předlohou mému modelu.
Ke stavbě této minikonverze jsem použil tvarově a rozměrově přesnou stavebnici ITALERI(No. 136) F-5E Tiger II v měřítku 1:72. Ta nabízí díly s jemným pozitivním naznačením jednotlivých panelů, pohyblivé plochy jsou odděleny negativně. Bohužel, naznačení přisávacích dvířek motorů na bocích trupu chybí a největším nedostatkem kitu jsou příliš mělké šachty hlavního podvozku. Stavební návod je přehledný a srozumitelný.
K oživení jsem na tomto vitríňáku provedl následující úpravy:
-Odvrtání vstupů vzduchu k motorům, které jsou doplněny papírovými tunýlky zahnutými ke středu trupu.
-Doplnění detailů kokpitu(bude do něj dobře vidět).
-Průhledný překryt kabiny je vytažen z acetátové fólie.
-Nastavení hřbetu trupu prodlouženou kýlovkou a doplnění antény.
-Výroba závěsných adaptérů pro střely AGM-65.
-Náhrada původních hlavní kanónu a Pitotovy trubice kovovými z inj. jehel.
-Podvozkové nohy jsou doplněny hadicemi hydrauliky t kofixové svíčky.
Samotná stavba byla zcela bezproblémová s minimální spotřebou tmelu. Horší byl nástřik(spíše zamaskování) čtyřbarvené kamufláže. Zde byl vodítkem barevný bokorys z APKR č.43, podle kterého jsem vytvořil i obtisky. Původní obtiskový aršík je sice kvalitní(umožňuje ztvárnění strojů z těchto letectev: Švýcarska a Malajsie), ale použil jsem z něho jen popisky a chodníčky na křídla. Podvěsnou výzbroj, přídavné nádrže a rakety AIM-9 jsem doplnil raketami AGM-65 Maverick z výzbrojního setu Hasegawa. Všechny použité barvy(odstíny jsem si namíchal) a lak pocházejí od firmy Humbrol. Zvýraznění linek potahu a oddělení pohyblivých ploch je provedeno tuhou(pod lak). Zašpinění povrchu stroje a a zaprášení pneumatik zase křídami.
Co dodat? Tato Ef-pětka zřejmě nezůstane ve vitríně jedinou.
Použité podklady: časopisy APKR č.43, L+K č.25-26, ročník 2002, Zlínek z 10/92.
Autor: Jaroslav Voráček