PZL.7a v službách nesprávnej Orlice

Hitlerové Nemecko sa na ulakomilo na každé aspoň trochu použitelné lietadlo. Model v merítku 1:72 od známeho poľskeho výrobcu ponúka nemeckú verziu priamo v škatuľke.

História lietadla
Predchodca známej poľskej stíhačky PZL.11 bola PZL.7. Aj keď výkonovo už za svojim následovnikom zaostávala, stále zostávala vo vojenskom letectve Poľska. Samozrejme len v druhom slede a pri výcviku. Takto ich zastihol aj prepad nemeckej armády 1.septembra 1939.
Medzi vojnovú korisť Nemecka sa dostalo aj pár kusov starších PZL.7. Známe fotografie lietadla používaneho k výcviku nemeckých pilotov, pochádzajú z letiska Deblin a užívala ich jednotky Sch/FAR 21 a škola FFS A/B2. Časové obdobie ich používania je datované od januára 1940 do júla 1941.

Stavba modelu
Modely PWS Siedlce som robil ešte v začiatku mojeho modelárčenia. Pamätal som si dobre na PZL.11, stavba bola vtedy pohodová aj keď kvalita modelu odpovedala tej dobe. Takže som bol na niečo podobné pripravený. Ale! Prekvapenie po otvorení klasickej krabičky bolo veľké! Pekné a čisté výlisky z bieleho plastiku, rytie jemné a do hĺbky. Len sa plastik zdal trochu tvrší, krehkejší a mal mierne krupičkový povrch. Návod prehľadný a na tri verzie sfarbenia. Dekály matné a mierne posunuté farby, ale nič hrozné a nepoužiteľné.
Stavba začala ako ináč interierom. Ten je na slušnej úrovni, ale plechy by určitie zniesol. Moja stavba bola čisto krabičková, tak uprava interieru spočívala na doplnení dekálových pásov od APC decals. Po uzavretí trupu stavba išla nezadržiteľne vpred. Nebol tam žiadny problém, tmelenie žiadne, ono koncepcia predlohy nedáva veľa možnosti tmelu. Vlastne tmel predsa len išiel tesne pred kabínu na miesto pod veterný štítok. Ale ozaj len minimálne.
Trochu nepríjemné miesto je podvozok, ale zato vďačí zase svojej predlohe. Jediné zavetranie podvozkových nôh mala PZL.7 pomocou ocelových lán, až sa čudujem, že s tým nemali problém v prevádzke. Modelovo som to vyriešil trochu hrubšími lankami vytiahnutými z plastiku. Dúfam, že časom nepovolia a sedmička sa mi vo vitrínke nepoloží.
Tak to je k samotnej stavbe asi všetko.

Farbenie
Aké farby? To je životná otázka každého pokročilejšieho modelára. To platilo aj pri tejto stavbe. Originál poľské, alebo nemecké. Návod odporúčal nemecku klasiku RLM70 na vrch a RLM65 na spodné plochy. Vrtuľové listy čierne.
Dekály som stručne už popísal a práca s nimi bola pohodová, ale pre istotu som aj tak použil metylalkohol a Herkules. Sadli pekne.

Záver
Takže, ako to uzavrieť? PZL.7a od PWS Siedlce je sen každeho vitrinkára. Piatok večer model v pošte a v nedeľu ráno vo vitrínke. Čo dodať, hádam len to že v tej vitrínke neputoval nový model niekde dozadu, ale pekne dopredu na čestné miesto medzi nemecké „capturáky“.

Pozrite si originálny stroj


Podklady
L+K 14/76, L+K 6/84
Monografie Lotnicze 73, PZL P.7 cz.2, ISBN 83-7237-081-8