Resinový model legendárneho Orlíka v mierke 1:72 od MiKu.
Nie som veľký fanúšik resin modelov, keď možem tak sa im radšej vyhnem. Ale je mi tiež jasné, že z resinu sa robia práve tie zaujímavé a netuctové kúsky vo vitrínkach. Takže či chcem, alebo nie, sem tam po modeloch z tejto rodiny siahnem.
Jedno z mojich niekoľkých zberateľských zameraní je aj na najkrajšie lietajúce aparáty. A to vetrone a klzáky, pričom je jedno či je to cvičný, športový alebo výsadkový klzák. K tejto skupine modelov patrí aj môjmu srdcu najbližšia podskupina klzákov na ktorých mám nalietané viac či menej hodín a kilometrov. No a sem presne zapadne aj Vt.116 Orlík II. Mal som šťastie, že sa mi podarilo preškoliť sa na jeden s posledných oficiálne lietajúcich Orlíkov, teraz už zase pár kusov lieta, ale len ako oldtimery.
Sfarbenie je autentické, tj. aeroklubu Košice, ktorý nám do Prievidze svojho Orlíka požičal na jednu sezónu, lebo prievidzké už dolietali a boli rozobraté v rohu hangára. Košický Orlík bol celý biely s modrými doplnkami. Volací znak mal F ako František, tu je zaujímave, že košičania mu dali na pravú stranu smerovky F zrkadlovo opačne.
Model od MiKu je klasický resin, to znamená lepenie rýchloschnúcim epoxidom, brúsenie a tmelenie. Predlohe odpovedá bez podstatných chýb. Klzáky sú ale čisté lietadlá, takže okrem kabíny niet veľa čo vylepšovať. Vytiahnutá kabína je priehľadná, tak ten interier stojí za tú námahu.
Striekanie prebiehalo klasickým spôsobom, ale pod bielu musela ísť ešte šedá pre zjednotenie povrchu a na vychytanie drobných kazov resinu. Bledomodré farebné doplnky sú malované ručne, tak isto aj krídielka.
Dekály má stavebnica kvalitné a aj dosť variant, ale samozrejme ja som potreboval niečo iné. Po nakreslení v Corel Draw, mi ich vytlačila firma APC decals. Dokonca som si trúfol dať vytlačiť aj ozdobný pasik na trup, ktorý mal rovnakú bledomodrú farbu ako doplnky. Odtiene sa však trafili a tak je to správne.
Finiš je urobený pomocou prípravku Future, špecialny akrylový lak na podlahy.
Doplňujúce fotografie: