William Thomas Whisner

Napsal

Pilot, který prokázal svoji příslušnost k elitě stíhacího letectva ve dvou válečných konfliktech.

2002112604_0.jpg, 181x253 px. (16136 bajtov)William T. Whisner se narodil 17. října 1923. Během 2. světové války dosáhl hodnosti kapitána, během dvou turnusů odlétal 137 bojových misí. Působil u 352 FG amerického letectva ve svazku 8. letecké armády, dislokované v Evropě. Jeho spolubojovníkem byl slavný George Preddy, jemuž dělal nějaký čas wingmana. Byl dekorován dvakrát DFC. Od dubna 1944 do konce 2. světové války dosáhl 15,5 vzdušného vítězství, další 3 letouny zničil na zemi. V armádě zůstal i po 2. světové válce a v době Korejské války rozšířil své skóre o dalších 5,5 vítězství proti nepřátelským Migům.

Od dubna 1944 do června 1944 užíval W. Whisner jako osobní stroj Mustang P-51B-10-NA, v.č. 42-106449 „Princess Elisabeth“. Od srpna 1944 do konce války pak létal na Mustangu P-51D-10-NA ,v.č. 44-14237 „Moonbeam McSwine“. Oba letouny nesly kódové označení HO-W.

Modelář, který by si rád postavil některý z letounů má možnost použít např. starší schéma publikované v některém ze starších čísel L+K. Schéma p. Balouse znázorňuje stroj „Moonbeam McSwine“, letoun je v klasickém schematu 352 FG, tzn. v barvě kovu s modrým předkem a symboly vítězství pod kabinou. První osobní letoun W. Whisnera byl pak opakovaně veřejnosti předkládán v chybném schématu. 2002112604_1.jpg, 550x422 px. (57109 bajtov)

Původní chyba se stala zřejmě v publikaci o stíhacích esech 8. letecké armády na Mustangu od vydavatelství Osprey, kde bylo schéma letounu publikováno. Z této publikace zřejmě převzala nesprávnou verzi firma ICM, která jej v totožném provedení nabízí ve své stavebnici ICM 48122. Stejné chyby jsem se, bohužel, dopustil před časem i já, neboť jsem nesprávnou podobu stroje nabídl veřejnosti v časopise HTmm. V tomto článku bych tedy rád uvedl omyly na pravou míru a publikoval správnou podobu Mustangu.

P-51B-10-NA „Princess Elisabeth“ byl ve standartní kamufláži 487th Fighter Squadron, 352nd Fighter Group. Letadla jednotky byla ponechána v původní barvě kovu, přídě pak byly natřeny na modro („Blue noses“). Umístění a tvar emblému zobrazuje přiložená fotografie, ozdobné středy ve slově „Elisabeth“ byly zřejmě provedeny jinou, než bílou barvou, srovnání s vestou pilota na fotografii nabízí jako jednu z variant žlutou. Zřetelný je rovněž tvar symbolů pod kabinou, patrná je atypická krytka za výfuky. Nejzásadnější chybou, která byla doposud publikována, je umístění „W“ na kýlovku letounu. Tam byla kódová písmena umístěna až v pozdějším období, ve kterém byly boky trupu zakryty invazními pruhy. Hlavní kryty podvozkové šachty byly zevnitř v původní barvě kovu, kryty ale zůstávaly u skutečných letounů na zemi otevřené pouze v případě, že došlo k poklesu tlaku v hydraulice. Na obou křídlech a na VOP byl standartní černý identifikační pás, z fotografie opět jasně vyplývá jeho šířka a umístění.

Doufám, že uvedené poznámky pomohou k obohacení vitrínky některé fanouška slavné 8. letecké armády.

Zvláštní poděkování patří p. ing. Z. Brýnovi, za jeho připomínky, které pomohly k odstranění omylu, který se díky opakovanému publikování stal téměř pravdou….